Angry Birds Action!

Oldřich Kratochvíl

I přes klesající tržby se Angry Birds stále drží. Za ta léta už parta opeřenců zkusila mnohé, od závodní hry přes tahové RPG. Tentokrát se však chystají vyrazit do filmu. A to ne ledajakého – cílí na nejvyšší příčky perfektním zpracováním i hvězdným obsazením. Tato hra má vstup filmu do kin doprovodit a jde na to hned několika způsoby. Ptáci na sebe berou filmovou podobu a hledají vazbu s hračkami a dalšími předměty.

Angry Birds Action! – videorecenze

Zamířit, pal!

I když by se herní mechanika mohla tvářit v rámci Angry Birds jako návrat ke kořenům, tak přesto přináší řadu změn. A nejde jen o 3D provedení a filmový vzhled hlavních hrdinů. Místo létání dnes bude naše partička běhat. Ono natažení už není spojeno s prakem a cílem je se rozeběhnout, bourat vše v cestě a odrážet se, než ztratíte rychlost. A skutečně se to hraje úplně jinak než původní tituly v sérii.

Hru ovšem netvořilo interní studio v Roviu a je to opravdu znát. U všech Angry Birds jsem si zvykl na naprostou vyladěnost a plynulost. To tady nenajdete, hra se místy lehce posekává, animace nejsou tak plynulé ani z ovládání nebudete mít tak dobrý pocit. I přesto se dá titul bez problému hrát. Jen je poznat, že jde o vedlejší produkt. Hratelnost je stále stejná, jen se liší zadání úkolů. Jednou máte sebrat vejce, jindy přenést modré ptáčky nebo odpálit určitý počet bomb.

Náhoda

Za ničení všeho okolo získáváte body, což překvapivě znamená, že nejlepší průchod úrovní ve výsledku neznamená tři hvězdy. Vyplatí se chvilku zdržet a vše pořádně rozsekat. Každý pták má také své schopnosti, i když zde jsou méně výrazné. Bombas po prvním nárazu exploduje a žluťák nejprve proběhne úrovní a čeho se dotkne, to se zničí až později. K tomu si přidejte i bonusové předměty, bez kterých bude zdolávání úrovní těžší.

Silným faktorem je náhoda – úroveň se postupně proměňuje a je tak poseta předměty, že jen těžko budete vymýšlet nějakou ideální cestu. Když se do toho zapojí ještě vítr a náhodné negativní vlivy (které točíte před každým kolem), tak z toho je neuvěřitelný koktejl, který se jen obtížně kontroluje. A to je věc, která mi vadí asi nejvíce – u původního titulu jsem tolik náhodných faktorů nespatřoval a vždy se dalo přijít chytrou strategií.

Oskenuj a hraj

A teď přicházejí ty slibované další vazby. Rovio chce přilákat děti opravdu odkudkoliv a spolu s hračkáři a výrobci sladkostí do hry vkládají řadu miniher a dalších vychytávek. Můžete si tak koupit žvýkačky (například), na kterých bude kulatý BirdCode (jednodušší varianta QR kódu) – po naskenování do hry se vám spustí minihra. Tyto kódy jsou rozesety na různých výrobcích a pár jich najdete i na internetu. Díky těmto minihrám navíc můžete získat předměty do hry.

Pokud ovšem produkční kvalita celé hry není kdovíjaká, tak u těchto miniher to čekejte ještě o chlup slabší. A přestože hra hlavně doprovází film (v titulcích prý najdete další kód), tak se nebojí přijít s energií a spoustou úrovní, které si chtějí na sebe vydělat. První hodinku půjde hraní celkem dobře, pak však energii přestanete dostávat a začne čekání – případně utrácení a dokupování prémiové měny.

Závěr

Nový díl Angry Birds stojí trochu stranou a osobně ho považuji za nejslabší přírůstek v sérii, což úplně nevadí, protože je tu předně kvůli filmu. Najdete v něm zajímavé propojení s hračkami, dalšími produkty a klidně vás na pár her i zabaví. Je v něm ale až příliš náhody, což spolu s energií nikdy nedělá dobrotu. Filmová podobá ptáků je ovšem zajímavá a zajímalo by mě, zda se v dalších hrách ustálí, nebo zda dojde k návratu klasiky.