Před časem jsme tu psali o 2,5Gb/s integrovaných síťových kartách, které uvedl Realtek pro základní desky coby alternativu ke dnes obvyklému gigabitu. Tyto čipy (RTL8125) by snad mohly být celkem levné, ovšem kromě varianty pro základní desky byla představena také verze RTL8156 s rozhraním USB. To otevíralo cestu pro snad také nepříliš drahé externí adaptéry, hodící se třeba k notebookům. A skutečně, takovéto „dongly“ do USB se teď dostávají na trh od firmy Club 3D.
2.5GBASE-T pro USB
Ta uvedla externí síťovky nazvané CAC-1420 a CAC-1520, které nabízejí 2,5GB/s duplexní rychlost a jsou s největší pravděpodobností založené právě na onom Realteku RTL8156. V obou případech poskytují jeden port RJ-45 k připojení k síti Ethernet klasickou kroucenou dvojlinkou (2,5GB/s režim má fungovat i na kabelech Cat 5e).
Oba adaptéry se připojují rozhraním USB 3.0 s rychlostí 5,0 Gb/s (čemuž se teď už také říká USB 3.2 Gen 1 ), takže pro dosažení plné propustnosti síťového provozu by měly mít slušnou rezervu. Rozdíl je v tom, že verze CAC-1420 se zapojuje do portu USB 3.0 typu A, zatímco CAC-1520 má oboustranný port typu C pro zařízení s tímto standardem. Obě verze mají napájení přímo z portu, takže nic dalšího už nepotřebují. Zpětná kompatibilita je jinak až po USB 1.1, ale pak vám pochopitelně síť poběží o dost zpomaleně.
2,5Gb/s Realteky by měly mít spotřebu pod 2,5 W
Pokud někoho zajímá spotřeba, tak adaptér má v 2,5Gb/s režimu údajně brát méně než 460 mA na 5 V (oproti méně než 300 mA při gigabitu). Příkon při plné zátěži je tedy pod 2,5 W, což je docela slibné i pro onu verzi integrovanou na deskách.
Kolik budou tyto adaptéry stát, bohužel zatím nevíme, v obchodech v tuto chvíli ještě nejsou. Club 3D uvádí, že podporované systémy jsou Windows 8 a 10 a MacOS od verze 10.6 výš. Přímo po vybalení ovšem adaptéry kvůli novosti čipů asi fungovat nebudou, takže bude třeba doinstalovat ovladač. Ten by asi eventuálně měl být dostupný i pro Linux, protože ten má podporu pro RTL8156 také mít, i když ho Club 3D jako podporovaný neuvádí.
Hlavním cílovým trhem těchto síťovek budou logicky notebooky, ale mohou se samozřejmě použít i do stolních počítačů, pokud jim například scházejí volné rozšiřující sloty, nebo například u firemních počítačů nechcete otevírat skříň kvůli záruce a tak podobně. Hodit by se taková síťovka mohla možná u domácích NASů stavěných na Mini-ITX desce nebo možná i u jednodeskových počítačů, pokud by měly dost rychlé USB 3.0, na architektuře ARM bude ale nutný otevřený ovladač přímo v jádře Linuxu.