Co může recenzenta her velmi mile překvapit a potěšit? Když stahuje hru s tím, že přesně ví, co ho čeká, a po zapnutí zjistí, že se ale vůbec netrefil. A to se mi stalo s Dan The Man. Od studia, které sice uspělo díky Fruit Ninja, ale pokračovalo k „nekonečným běhačkám“ a jednoduchým free-to-play titulům, jsem nečekal plnohodnotnou plošinovku ze staré školy. Během hraní jsem se totiž nemohl zbavit nostalgických vzpomínek naMetal Slug.
Dan the Man – videorecenze
Nic není, jak se zdá
Už jen podle obrázků a jména vydavatele jsem čekal jednoduchou nekonečnou plošinovku s náhodným generováním prostředí, sbíráním zlaťáků a kupováním nových vzhledů postav. A i když jsem se v něčem trefil, základ se značně liší. Toto není nekonečná a náhodně generovaná hra. Ale s tím zároveň přichází první otazník – titul nabízí pouhých dvanáct úrovní. To skutečně není mnoho a lekl jsem se, že tu nebude co hrát.
Jenže to byl špatný předpoklad, opět založený na zkušenostech z jiných mobilních her. Jak jsme si zvykli hrát v tramvaji, na záchodě nebo při minutce volna (téměř kdekoliv), délka úrovní se postupně zkracovala a zkracovala. Dnes recenzovaný titul tak se svými 10 až 20minutovými úrovněmi trochu vyčnívá. V tom dobrém slova smyslu. Celá kampaň tak s klidem nabídne několik hodin hraní. V každé úrovni je pak několik cest, skrytých místností a bonusů k objevení.
Plošinovka s bojováním
Pokud patříte mezi hledače pokladů, kteří chtějí ze hry dostat všechno, kampaň si budete moci projít několikrát. Ostatní se po dohrání mohou přesunout do dalších herních módů. Jedním z nich je denní výzva, kde plníte nové úkoly, za což můžete vyhrávat bonusy, třeba nové části oblečení nebo mince pro nákup vylepšení. Druhým módem jsou arény, ve kterých bojujete s hromadami nepřátel. Na něm je nejlepší, že skutečně funguje.
Na plošinovku totiž Dan The Man nabízí velmi slušný bojový systém, který vás netrápí složitým ovládáním, ale zároveň nabízí spoustu možností, jak si s nepřáteli poradit. Ačkoliv nacházíte vrhací i střelné zbraně, základem je kontaktní boj. V kombinaci se skoky a triky, jako je odhazování nepřátel, se hravě postavíte i větší skupince protivníků se zbraněmi. Na opravdu tuhá sousta si vypomůžete zbraněmi. Bojový styl se navíc liší, pokud si v obchodu zakoupíte jiné postavy. Minimálně u Barryho (asi nejoblíbenější postava z jiných her studia) to platí.
Staré dobré časy
V lecčem titul připomíná staré automatové klasiky. Jsou to právě dlouhé úrovně i atmosféra partizánské války a přiměřená kombinace bojování s nebezpečným skákáním po plošinkách, které ve mně evokují třeba Metal Slug. Ten měl snad jen výrazně lepší souboje s bossy. Jsme ovšem o mnoho let dále, proto zde narazíte na tvorbu vlastní postavy i vylepšování chvatů. V obchodech rozprostřených po mapě si pak koupíte náboje a zbraně. Bez nich je ale boj ještě zajímavější.
Stále jsme však nevyřešili onu problémovou část s free-to-play prvky. Hru skutečně zdarma stáhnete a dokonce ji můžete zdarma dohrát. Bez placení na vás čas od času vyskočí reklama a reklamou je podmíněno i sbírání některých bonusů. Nové postavy stojí peníze a vlastní postavičku se stylovými doplňky si bez hromady zlaťáků taky neuděláte. Už za 55 korun si však pořídíte startovní balíček, který vás reklam zbaví a zásobí slušnou hromadou zlaťáků. To stačí, aby se hra tvářila jako prémiový titul, což je skvělá zpráva.
Závěr
Dan The Man je velmi milým překvapením, protože v mnohém připomíná spíše starší plošinovky. Ačkoliv se leknete nízkého počtu levelů, na několik hodin vám vydrží a hodí se i na vícero projití. Nakonec ani ty reklamy nejsou příliš agresivní a za poměrně malou částku získáte téměř prémiový titul. Drobným zklamáním mohou být nevýrazné (a nečetné) souboje s bossy, ačkoliv bojování se povedlo. Další módy se pak postarají o zábavu po dokončení kampaně.