Disney Crossy Road

Oldřich Kratochvíl

Je hrozně jednoduché chápat Disney jako korporátní moloch, který funguje na nekompromisních principech a jediným pádným argumentem je zisk. V mnoha ohledech to tak jistě funguje, ale předpokládám, že to není důvod, proč by člověk jejich světy nemohl milovat. Nejde jen o ty nejznámější a nejikoničtější postavy… ale i jejich nové značky nabízí hloubku a jsou překvapivě aktuální. Ať už je cílem zisk nebo ne, tak děti baví… a dospělé rovněž.

Disney Crossy Road – videorecenze

Skákej, Mickey!

Ani název se nesnaží nic zakrýt. Disney uzavřelo dohodu s vývojáři Hipster Whale, aby znovu oprášili svůj hitCrossy Roada vytvořili celou řadu nových postav a světů, tentokrát na základě licence z řady pohádek. I v původní hře jste mohli narazit na licencované postavy, teď je však míra zcela jiná. A proto jsou tyto balíčky postav dostupné ve zcela jiné aplikaci. Hned po zapnutí vám ale dojde, že hra skutečně dělá to, co inzeruje – je to Crossy Road s novými postavami.

Minimálně první hra vám tak bude připadat, protože vaší první postavou bude myšák Mickey, který je asi nejtypičtější postavou od Disney, ale v rámci hry skutečně nenabízí nic jiného než původní titul. Za chvilku si však odemknete další postavu, a pokud nebudete mít smůlu, tak objevíte v čem tkví kouzlo tohoto titulu. A není to jen změna postavy a barev. Je to velká spousta miniher a změn, které z každé postavy dělají unikát. Teda ze skoro každé.

Trochu jinak

Stále tedy procházíte nebezpečným prostředím, kde vás může něco srazit, přejet, rozválcovat, případně snadno zahučíte do vody nebo jiné propasti. Stále stačí ťukat do displeje pro pohyb vpřed a táhnout pro úskok jiným směrem. Stále se snadno ukliknete a rychle zemřete. Ale k tomu všemu se přidává velmi slušná variabilita díky novým postavám. O to se snažil už originální titul, ale zde je to ve větší míře… a navíc se známými charaktery.

Jako Gene z Raubíře Ralfa sbíráte bonbóny a tím si násobíte skóre, šelma ze Zootropolis po snězení fialové kytky zdivočí, Zurg z Toy Story střílí a Attila z Na vlásku sbírá dortíčky. A to je jen drobný příklad toho, co hra nabízí. Postav je celkem 125, přičemž ne všechny nabízí výraznou změnu. Ale některé ano a snadno je poznáte podle označení vzácnosti (i když ty běžné taky často překvapí). Pokud si je budete chtít koupit, tak si za ně připlatíte.

Znovu?

Známé a oblíbené postavy jsou jistě velkým tahákem. Osobně jsem měl radost z každé nové postavičky ze světa Na vlásku (no a co?). Skoro bych si i některé cíleně koupil, kdyby jen nestály tolik… ceny jsou skutečně vyšší. Ale platit nemusíte a můžete sbírat zlaťáky, sledovat reklamy, jednou za čas dostat balík peněz… a kupovat si náhodné balíčky. Když vám několikrát po sobě vypadne něco nechtěného, tak šťastní nebudete, ale to už je rizikem každého sběratele.

Nejlepším tahákem jsou zmiňované minihry a úpravy, které někdy fungují skvěle, jindy trochu ruší. Třeba Gene se kvůli svému trhanému pohybu opravdu těžko ovládá. Světy se liší barevně, ale i prostředím – auta třeba mohou být nahrazena běhajícími barbary a koni. Nedá se však říci, že hrát za postavu z Na vlásku je jak navštívit onen filmový svět. Ale jako doplněk je to fajn. Rozhodně je ale chvályhodné, že se autoři snažili najít co je pro danou postavu typické.

Závěr

Disney Crossy Road je skutečně jen Crossy Road v jiném světě… ale světě notoricky známém. A teď nic proti drůbeži, ale hrát za Lociku je lepší než za kuře. Největším plusem je změna prostředí a především pak drobné úpravy v hratelnosti díky minihrám, které hraní dají větší smysl, i pokud jste se už původního titulu nabažili. Rozhodně se vyplatí jít zpět a znovu si položit otázku, proč šlo kuře… tedy Mickey přes silnici. I když tam skutečné inovace vlastně nenajdete.