Také vám titulek trochu zamotal hlavu? To je správně! Dnešní titul má na svědomí studio Nitrome, které nás poměrně pravidelně zásobuje zajímavými hrami. Jednou jsou lepší, jindy trochu slabší, a zatímco posledníStretch Dungeonnás velmi rychle omrzel, předchozíLeap Daybaví dodnes. Mám takové tušení, že Hop Swap bude mít blíže k druhému zmiňovanému titulu. Dokonce si z něj i půjčuje některé prvky.
Hop Swap – videorecenze
Nahoře je dole
Nitrome patří mezi má nejoblíbenější vývojářská studia. Jsou totiž schopní poměrně rychle produkovat různé hry, jejichž kvalita je většinou výrazně nadprůměrná. Vždy z nich dýchá retro, a to hlavně kvůli pixelartové grafice. Až na drobné výjimky má každá jejich hra i přes jednoduchou grafiku krásný vizuální styl a skvělou atmosféru. Pokaždé se snaží přijít s nějakým zajímavým nápadem a jedna hra tak není stejná jako druhá. A nebojí se spojovat staré prvky s novými. Tak jako zde.
Nedá se říci, že by Nitrome objevili Ameriku se systémem „dvou světů“, mezi kterými vaše postava umí přeskakovat. Najdete to u spousty dalších titulů. Málokterý je ale schopen pracovat s tak komplexními úrovněmi. A nejde jen o rozdělní obrazovky na horní a spodní polovinu obrazu. Právě ty nejzajímavější nápady přichází ve chvíli, kdy se oba světy prolínají a vy proskakujete plošinkami a rozdílné gravitace využíváte skutečně naplno.
Tam a zase zpátky
V tomto případě jsou světy reprezentovány oranžovou a modrou barvou. Jak se vám jednou ovládání dostane do ruky, mezi oběma realitami budete doslova přeskakovat. Ovládání je pohodlné a hra vás postupně učí nové triky. Třeba se naučíte, že můžete vyskočit a do druhé reality doslova vletět, čímž získáte rychlost a rovnou přeskočíte připravené nástrahy a překážky. To hře dodává na dynamice.
Rozšířený arzenál pohybů vás může na první pohled zmást, ale nepotrvá dlouho a naučíte se, jak dosáhnout pro řadu schovaných drahokamů, které po cestě sbíráte. Vedle tradičních překážek ve formě bodláků pro vás hra přichystala i živé nepřátele. Co by to jinak bylo za plošinovku? Vizuálně jsou výrazně odlišní a na první pohled poznáte, co od nich čekat. Jedni prostě chodí sem a tam a pletou se pod nohy. Jiní střílí nebezpečné projektily a najdou se i tací, kteří vás začnou pronásledovat.
Hrát na jistotu
Sbírání drahokamů je důležitou součástí hry a určitě se vám vyplatí vracet se zpět, abyste sebrali i ty, na které jste dříve nedosáhli. Trať není náhodně generovaná a vy postupujete po úrovních vpřed. Systém je velmi podobný tomu zLeap Day. Jakmile dojdete na konec úrovně, můžete zaplatit určitou sumu drahokamů a tím získat záchytný bod. A pokud seberete většinu drahých kamenů v úrovni, záchytné body si pojistíte bez problému.
Pokud jste v předchozí úrovni nesebrali všechny kameny, vyplatí se další bod nekupovat. Párkrát si úroveň zopakujete, posbíráte, co se dá, a přeskočením jednoho stanoviště i dost ušetříte. Pokud se dál bojíte a herní měnu nemáte, vždy se můžete pojistit zhlédnutím reklamy, které vám bod rovněž odemkne. Čas od času se ještě objeví reklama po smrti, ale to je vše, co na vás z free-to-play prvků čeká.
Závěr
Nová hra od Nitrome mě potěšila, protože stále drží výraznou vizuální identitu studia a i přes jednoduchost vypadá skvěle, i když celou hru stejně. Repetitivní hudba může být po chvíli trochu otravná, ale hratelnost velmi kreativně pracuje s nápady z jiných her a vytváří z toho zajímavý mix oldschoolové plošinovky s moderními prvky a příjemným free-to-play modelem. Zbytečně vás nezatěžuje ničím navíc a nechá vás hrát, jak sami chcete. Akorát se připravte, že to místy bude trochu obtížnější.