Huawei má velký problém. Mate 20 Pro prodává s vadnými displeji

Oldřich Kratochvíl

Diskuzní fóra, Reddit i sociální sítě se v těchto dnes začínají plnit stížnostmi uživatelů, kteří si koupili Huawei Mate 20 Pro. Nejlepší mobil čínského výrobce má problém s OLED displejem, některé kusy trpí nazelenalým nádechem, který je nejvýraznější na krajích, ale zelená zasahuje i doprostřed obrazovky.

Čínská centrála se k situaci zatím nevyjádřila. Finské zastoupení ale uvedlo, že o problému ví a telefony bude reklamovat. Ta britská zase pro magazín GSM Arena uvedla , že nejde o vadu, ale vlastnost displeje. Výrobce nasadil flexibilní OLED zahnutý na krajích (podobně to dělá Samsung) a při pozorování z různých úhlů, tmavé tapetě (či aplikaci) a při nízkém jasu se prý mohou objevit barevné efekty.

Jak ukazují zkušenosti lidí a videa na YouTubu, efekty asi opravdu souvisí s nízkým jasem (a půjde to vidět hlavně večer a v noci), ale projevuje se i na světlých obrazovkách. Klíčová je ovšem informace, že se problémy – zdá se – vyskytují jen na telefonech s OLEDy od LG. Panely pro Huawei ovšem dodává i čínská společnost BOE a ty žádný zelený nádech nemají.

Námi recenzovaný Mate 20 Pro má displej právě od BOE. Kolega Radek Kejduš displej chválil jako jeden z nejlepších na trhu, subjektivně neviděl žádné chyby a při objektivním měření sondou se jeho pocity potvrdily. Navíc je to dobrou vizitkou pro novou firmu, která rychle dokázala vyrábět panely na úrovni Samsungu.

https://www.youtubeom/watch?v=smsc_wp_YuI

U telefonu za 25 tisíc je vadný displej neodpustitelný. A před nákupem nezkontrolujete, jestli má displej od LG, nebo BOE. Zjistit to lze až zpětně, například v aplikaci Device Info HW (Play Store) . Výrobce obrazovky je uveden na první kartě General v řádku Touchscreen .

V tuto chvíli nevíme, jak rozsáhlý tento problém je a jestli se týká všech displejů od LG. Na internetu se dá každý drobný skandál nafouknout do obřích rozměrů. Korejský výrobce ale evidentně chybuje. Stížnosti provázely i loňské vydání Google Pixelu 2 XL . OLED od LG rovněž trpěl na barevné efekty nebo různé pruhy v obraze. Pro menší model Pixel 2 dodal displej Samsung a u něj se žádné artefakty neobjevovaly.

Tím nijak nechceme bagatelizovat vinu Huaweie. Výrobce mobilu musí podobné defekty odchytit při výstupní kontrole. Tím spíš, pokud se nečekaná „vlastnost“ objeví jen u komponent jednoho z dodavatelů. Z historie navíc víme, že Číňané používají méně kvalitní součástky vědomě. Viz loňská loterie s Huawei P10 , který používal různé paměťové čipy lišící se rychlostmi.

Oslovili jsme tuzemské zastoupení Huawei a požádali o vyjádření, jak se k problému postaví. Případně jestli bude nazelenalé telefony reklamovat. Až dostaneme odpověď, článek doplníme.

Oživeno 8. listopadu 2018 : Náš čtenář Marek B. nám poslal důkaz, že vadné displeje se objevily i v Česku. Jeho Mate 20 Pro koupený v MP s obrazovkou od LG má rovněž nazelenalé okraje. Obchod zatím telefon nechce vyměnit, protože ani nemá volné kusy a neví, kdy přijdou další.

Oživeno 12. listopadu 2018: Fotku Matu 20 Pro s nazelenalými okraji nám poslal i Radim S. Hromadu dalších snímků najdete na jeho Google Disku .