Před nedávnem Nvidia uvedla na trh nová GPU pro notebooky, GeForce MX250 . Patrně jako jejich předchůdci najdou místo ve velkém množství přístrojů. Ovšem vypadá to, že si s nimi budete muset dát pozor na jednu věc: výkon nebude vždycky takový, jako byste čekali. Pod stejným označením se totiž na trhu budou objevovat různé verze s diametrálně odlišnými frekvencemi.
Také GeForce MX250 bude v některých noteboocích cca o 30 % pomalejší než normálně
Možná už máte pocit déjà vu. Není divu, toto nastalo už s předchozím modelem GeForce MX150 . Ten Nvidia uvedla nejdřív s 25W TDP, pak se ale v noteboocích začala pod nijak neodlišeným jménem objevovat úspornější verze, jejíž TDP bylo jen 10 W. Kvůli tomu měla mnohem nižší frekvence a notebooky s touto verzí tak dosahovaly mnohem horší herní výkon, než ty s 25W verzí. Problém byl, že ve specifikacích počítače jste prakticky nikdy nezjistili, která z obou verzí je osazená.
GeForce MX250 je do značné míry refresh právě modelu MX150 s čipem Pascal GP108. A nyní se ukazuje, že v rámci onoho refreshe byla převzata i tato nepříjemnost a také MX250 bude trápit stejný problém (respektive uživatele, kteří budou pořizovat notebook s tímto GPU, bude trápit).
Web NotebookCheck minulý týden přinesl zprávu, že pomalejší verze MX250 bude osazena v některých noteboocích (či ultraboocích), což má potvrzeno od několika zdrojů. TDP této pomalé/úspornější verze má opět být 10 W, zatímco plnotučná má dovoleno brát až 25 W. Stejně to bylo v generaci MX150, takže lze čekat také podobný rozdíl ve výkonu, tedy že MX250 s 10W TDP by mohla být asi o 30 % pomalejší než ta standardní.
25W a 10W verze
Obě verze budou opět mít rozdílné identifikátory, díky čemuž bude možné zjistit, co ve stroji máte (ale až po jeho koupení). 25W model má ID „1D13“, zatímco 10W úsporná MX250 se označuje ID52. Podle NotebookChecku byla v první vlně notebooků, které měl k otestování, vždy výkonnější verze s 25W TDP, takže se zatím neví, jak bude vypadat 3D výkon v těch se slabším „1D52“ modelem. Je však potvrzeno, že se takové přístroje na trh chystají, pravděpodobně tedy zase budou přicházet později, takže pozor na to, že většina prvotních recenzí MX250 nebude jejich existenci zohledňovat. Ideální by asi bylo, pokud by tato verze byla označena „Max-Q“ (což by ji poměrně vystihovalo, ale hlavně nějak odlišilo), ale v případě MX150 to tak nebylo.
Výchozí verze GeForce MX250 má obsahovat čip GP108 a mít stanoveno 25W TDP. 384 stream procesorů má podle Tom’s Hardware základní takt 1519 MHz a takt boostu 1582 MHz, s pamětí GDDR5 na 6,0 GHz. Bohužel zatím nejsou známé parametry pro 10W verzi MX250. V minulé generaci měla taková MX150 takty GPU jen 937–1038 MHz, tedy o 35–38% nižší. MX250 by mohla teoreticky jít o něco výš, ale velký rozdíl tam asi nebude, jde o stejný křemík.
MX250 nemá ve specifikacích uvedené závazné takty…
Specifikace jako takty GPU pro grafiku MX250 Nvidia na svém webu vůbec neuvádí (možná i z tohoto důvodu), takže striktně vzato je toto v pořádku a pomalejší verze vás nijak nešidí. Z pohledu uživatele je nešťastné, že nevíte, co dostanete. Jak už bylo řečeno, v parametrech notebooků je obvykle jen „GeForce MX250“ a TDP sděleno není. Pokud tedy takový notebook kupujete a čekáte herní výkon, jaký jste viděli v recenzi nějakého jiného notebooku s 25W verzí, budete zklamáni. Toto asi většinu laických uživatelů musí zastihnout nepřipravené. Ani znalejší pravděpodobně o takové komplikaci nebude vědět, pokud náhodou zrovna někde na webu článek o této problematice nezastihne a neudrží v paměti (přiznám se, že mě to od té doby taky sešlo z mysli).
10W verze MX250 má patrně stejný hardware, takže samotné GPU asi není ošizené v tom smyslu, že by vám byla byla „podstrčena“ horší verze (pokud se tedy nepoužívají křemíky z horší sorty, které nevyhověly pro verzi „1D13“). V čem se ale šetří, je výkon a robustnost chladícího systému a napájecích obvodů pro krmení GPU. Tyto komponenty budou moci být v notebooků s čipem „1D52“ jednodušší a levnější. TDP má ovšem vliv na výdrž akumulátoru při hraní, ovšem v strojích s 10W grafikou asi také většinou bude slabší baterie.