Stranger Things: The Game

Oldřich Kratochvíl

Poslední dobou jsem nějaký zpožděný. Minulou recenziMonument Valley 2jsme přinesli až při vydání pro Android a dnes si dáme se zpožděním Stranger Things: The Game. Hra vznikla za účelem propagace druhé série, která už je ovšem odvysílaná, takže si naplno neužijete některé bonusy, jako je třeba exkluzivní trailer. Navíc trochu předpokládám, že jste seriál už viděli (i když žádné spoilery v recenzi nenajdete).

Stranger Things: The Game – videorecenze

Retro

Nostalgie umí být opravdu silná, jak dokázal seriál z minulého roku. Stranger Things od Netflixu kombinoval známé prvky a klišé z 80. let s napínavým příběhem a skvělými postavami. A stal se z něj oprávněný hit. Druhá série byla naprostou nutností. A jelikož už jste ji pravděpodobně viděli, můžete si ukrátit čekání na další pokračování hraním této mobilní hry. Příběh sice zapadá spíše někam mezi první a druhou sérii, ale přímá návaznost tam není.

Podobně jako seriál, i hra se vrací do minulosti. Jestli rádi vzpomínáte na adventury s otevřeným světem, zde budete jako doma. Očekávat samozřejmě musíte i pixelovou grafiku a retro ozvučení. Příběh je rozdělen do několika kapitol (podobně jako seriál), v každé přiberete do party novou postavu a zpravidla se přesunete do nového prostředí. Centrem je fiktivní městečko Hawkins, odkud se budete vydávat do laboratoře, lesa nebo třeba školy.

Všechny chytit mám

Dohromady na vás čeká osm hratelných postav v čele s šerifem Hopperem. Právě za něj se prvně vydáte do nenáviděné laboratoře hledat ztracenou čtveřici kluků. Ty pochopitelně nenajdete hned, ale budou se k vám přidávat postupně. Každá postava má svou speciální schopnost, která vám umožní překonávat nové překážky. Zatímco Hopper umí rozdávat rány, Lucas má prak a třeba Nancy si poradí s překážkami blokujícími cestu.

Jelikož je svět otevřený, kdykoliv se můžete vrátit do dříve splněných úrovní. Proč byste to dělali? Během hraní často narazíte na překážku, kterou v daný moment prostě nezvládnete překonat. Jakmile získáte novou postavu, už to takový problém nebude. Jedním z hnacích motorů celé hry je sbírání předmětů. Tím si můžete odemykat bonusový obsah. To však znamená spoustu chození, což může být opravdu zdlouhavé.

Akční adventura

Že je hra po všech směrech retro souvisí i s další nepříjemností. V zásadě jde o kombinaci adventury a akční hry. Ve výsledku se tu spíše mlátí než povídá, ale objevování tajných místností a sbírání vzácných předmětů působí skvěle. Na druhou stranu vás hra může začít hodně rychle nudit, protože se neuvěřitelně opakuje. Ano, hádanky jsou komplikovanější, čas od času se přidá nějaký nový prvek a získávání nových postav vždy působí skvěle, ale ve výsledu stále děláte dokola to samé.

Popovídáte si s jednou postavou, ta vás nasměruje dál, vlezete do „místnosti“, ať už je to budova, les, cokoliv, tam projdete bludištěm, zmlátíte hromadu nepřátel, zmáčknete několik spínačů, získáte postavu, vyřešíte pár rébusů a jdete dál. Docela si dovedu představit, že budete hrát v několika štacích a ne najednou, jako jsem to zkoušel já. Dejte si kapitolu a nechte hru chvíli ležet. A pak další… Ve hře stejně není tak poutavý příběh jako v seriálu, takže ho najednou procházet nemusíte.

Závěr

Samozřejmě jde především o reklamní hru, která vás má nalákat ke sledování seriálu. Funguje ale i obráceně, když po seriálu chcete v tomto světě strávit další čas. A myslím, že vás může bavit, i když o seriálu nevíte vůbec nic. Hru si navíc stáhnete zdarma a nenajdete v ní jedinou mikrotransakci nebo reklamu. Všechno si musíte odemknout hezky postaru tvrdou prací, tedy hraním. Na druhou stranu se vše začne po chvíli dost opakovat.