The Battle of Polytopia

Oldřich Kratochvíl

The Battle of Polytopia – videorecenze

Vůbec jste se nepřehlédli. Tuto hru jsem vám již v krátkosti doporučoval vminulém FreeBoxu, kde si každý týden běžně představujeme čtveřici her zdarma. Jenže tato hra si zaslouží více pozornosti než jen pár řádků textu a rychlou zmínku ve videu. Popravdě ji hraji každý den od doby, co jsem ji objevil. A mám pocit, že jsem narazil na téměř dokonalou strategii pro mobilní telefony, která působí jako prémiová hra, jen je ke stažení zdarma. Její free-to-play model vás jistě velmi potěší.

Vybuduj a pokoř

Strategické hry se kvůli ovládání neuchytily na konzolích a telefony jsou na tom podobně. Pokud tedy nehledáte čekací strategie ve styluClash of Clans, těch je tu přehršel. Dokonce se čas od času objeví i port velké počítačové hry, který ale nebývá příliš pohodlně hratelný. Jednoduše řečeno tu nebyla strategická hra, kterou bych mohl zapnout na 15 minut v autobuse, vybudovat království a pokořit alespoň jednoho protivníka. Teď už je.

Samozřejmostí je jisté zjednodušení. Hned první dobrou zprávou je hraní po tazích. Díky tomu se hra ovládá pohodlně a zároveň máte dost času nad svými tahy přemýšlet. Každé kolo máte na výběr z několika typů akcí. Ve městech verbujete jednotky, na svých územích pak stavíte budovy a těžíte suroviny. Vedle toho provádíte výzkum technologií, které vám odemykají další možnosti, a samozřejmě pohybujete svými jednotkami, případně útočíte na protihráčovy armády a zabíráte jejich města.

Nic není zadarmo

Většina akcí vás ale bude stát akční body. Ty získáváte každé kolo a jejich počet se liší podle velikosti a počtu vašich měst. Časem tak přijdete na různé strategie, přičemž já osobně se snažím co nejrychleji najít a zabrat další osady v okolí a rychle jim zvýšit úroveň. Tím co nejdříve navýším svůj příjem, abych v pokročilejší fázi hry dovedl produkovat větší a vybavenější armádu. Problém je, když vás jiný hráč rychle přepadne. Tehdy může být tato metoda značně nevýhodná.

Každá hra je ovšem jiná. Mapa se pokaždé náhodně generuje a nikdy nevíte, jaké materiály vám budou k dispozici nebo kde se schovávají protivníci. Jednou se také můžete pohybovat převážně po souši, jindy se bez velkého loďstva vůbec nedostanete z vlastního ostrova. A právě variabilita map přidává na zábavě. Před hrou si rovněž vybíráte počet nepřátel, od čehož se odvíjí i velikost celé mapy. Hra sama probíhá ve dvou módech – jeden je omezen počtem kol, druhý nikoliv.

Přímočaré

Výhodou této strategie je její přímočarost. I když budujete ekonomické budovy, jejich smyslem je pouze zvýšení úrovně města, čímž navýšíte jeho bodový zisk a získáte další místa pro svou armádu. Nakonec své protivníky porazíte jen vojensky, čemuž přispívají všechny herní akce, včetně technologií. I tak je samozřejmě klíčem k úspěchu najít vyvážený poměr investic. Občas se vyplatí nejprve vykoumat určité technologie, což poznáte i podle surovin v okolí.

Nepřátelé vás dovedou překvapit a na vysokou obtížnost s nimi budete mít problém. Často však AI zklame a třeba národ zaměřující se na válčení zapomene postavit přístav a není schopen expanze, čímž začne zaostávat. Na druhou stranu musím autory pochválit za příjemný free-to-play model. Ten vás vlastně nijak neomezuje při hraní a výhru si nijak nekoupíte. Koupíte si ale nové klany, za které můžete hrát. Tím si zároveň zvyšujete počet hráčů, proti kterým se postavíte (čímž opět zvětšujete mapu a prodlužujete herní dobu i velikost bitev). Bohužel tu nenajdete online multiplayer, ale můžete se s kamarády střídat u jednoho zařízení.

Závěr

The Battle of Polytopia nabízí jednoduchou grafiku a přímočarý přístup zaměřený na bojování, ale o to lépe se hraje na telefonech a tabletech. Navíc je komplexnější, než se zprvu zdá, a můžete při hraní strávit řadu hodin. Nákup nových kmenů není nezbytný, ale odemkne vám větší zážitky. Náhodně generované mapy a rozdílné kmeny nabízí dostatek variability, aby vás hra udržela i přes občasné nedostatky, hlavně v podobě AI protivníků.